Вільногірська міська рада — офіційний сайт

До єдиного дня інформування населення 30 РОКІВ ВІДРОДЖЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ

20.08.2021

До єдиного дня інформування населення

 

30 РОКІВ ВІДРОДЖЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ

 

 

Події, що передували 24 серпню 1991 року

 

1986 рік

У лютому 1986 року XXVII з'їзд КПРС ухвалив нову редакцію Програми партії, на котрій обрали завдання побудови комунізму, проголосивши курс на вдосконалення соціалізму. Саме тоді з цього періоду Україна, тоді ще УРСР, стає на шлях державотворення.

1989 рік

 

 

Народний Рух України (як громадсько-політична організація) заснований 1989 року та зареєстрований Радою Міністрів УРСР 1990 року. І-й (установчий) з'їзд Руху відбувся 8-10 вересня 1989 року в Києві у конференц-залі Київського політехнічного інституту, під назвою «Народний Рух України за перебудову». У Народному Русі об'єдналися люди різних політичних переконань — від ліберальних комуністів до осіб, що сповідували ідеї інтегрального націоналізму. Але домінували в організації настрої національної демократії. Опівдні 8 вересня 1989 року в будинку культури Київського політехнічного інституту відкрилися Установчі збори Народного Руху України за перебудову. В оргкомітеті працювали 111 людей. Головою оргкомітету обрали народного депутата СРСР Володимира Яворівського.

 

28 жовтня 1989 року ухвалено Закон УРСР «Про мови в Українській РСР». Закон став першим вагомим здобутком національно-демократичних сил і закріпив позиції, які на той час здобули українська інтелігенція та національний рух.

У статті 2 цього закону йшлося про державну мову Української РСР: «Відповідно до Конституції Української РСР державною мовою Української Радянської Соціалістичної Республіки є українська мова. Українська РСР забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя. Республіканські і місцеві державні, партійні, громадські органи, підприємства, установи і організації створюють всім громадянам необхідні умови для вивчення української мови та поглибленого оволодіння нею».

1990 рік

 

 

Українська хвиля — живий ланцюг відбувся у неділю 21 січня 1990 року, коли мільйони людей взялися за руки, з'єднавши Івано-Франківськ (через Львів) і Київ у день 71-річчя Злуки УНР і ЗУНР. Він був одним із наймасштабніший у світовій історії. Довжина ланцюга перевищувала 770 км. За взірець його організатори мали "Балтійський шлях".

Балтійський шлях — масова акція, проведена в балтійських республіках СРСР 23 серпня 1989, коли близько двох мільйонів громадян цих республік, тримаючись за руки, утворили між Таллінном, Ригою та Вільнюсом "живий ланцюг" завдовжки майже 600 км. Це був мирний протест проти наслідків пакту Молотова-Ріббентропа, укладеного того дня.

 

 

Декларація про державний суверенітет України — документ про проголошення державного суверенітету України. Ухвалена Верховною Радою Української PCP 16 липня 1990 року.

У преамбулі Декларації підкреслювалося, що Верховна Рада УРСР проголошує суверенітет України як «верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади республіки в межах її території, незалежність і рівноправність у зовнішніх відносинах».

 

 

Підняття українського прапору в Києві — 24 липня 1990 року. Процес повернення українцям їхнього стягу розпочався 26 квітня 1989 року. Перше публічне підняття синьо-жовтого полотнища над Львовом на велелюдній площі Ринок.

 

 

Відзначення 500-ліття Запорозького козацтва — масовий історико-просвітницький захід Відзначення відбувалося у Дніпропетровській та Запорізькій областях 1-5 серпня. Загальна кількість учасників святкування за різними оцінками від 300 до 500 тисяч людей. Численні делегації були від усіх областей України включно з Кримом.

Завершилось свято масштабною ходою 5 серпня у Запоріжжі. Маршрут: від Правого берега через Дніпрогес головною вулицею до центру Запоріжжя, де відбувся мітинг.

 

 

Революція на граніті — кампанія широкомасштабних акцій ненасильницької громадянської непокори, заздалегідь організована українською молоддю, переважно студентами. Протести тривали з 2 до 17 жовтня 1990 року в УРСР. Стрижнем протестних подій було студентське голодування на площі Жовтневої революції у Києві (нинішньому Майдані Незалежності). Протести завершилися підписанням постанови Верховної Ради УРСР, яка гарантувала виконання вимог учасників протесту. Завершилась відставкою голови Ради Міністрів України Віталія Масола.

 

1991 рік

 

 

7 березня 1991 року відбувся Всесоюзний референдум про збереження СРСР. На референдум винесли питання "Чи вважаєте ви за необхідне збереження Союзу Радянських Соціалістичних Республік як оновленої федерації рівноправних суверенних республік, у якій будуть повною мірою гарантуватися права і свободи людини будь-якої національності".

Прикметно, що серед республік СРСР, які взяли участь в референдумі (9 з 15), Україна сказала "Ні" Союзу найбільшою кількістю голосів. Попри те, що в Україні за збереження Союзу проголосували 22 110 899 (70,2%), оновлений Союз не підтримали 8 820 089 (28,0%)! На другому місці найбільше незгодних з СРСР було в Російській РФСР 21 030 753 (26,4%).

 

 

 

Як було проголошено незалежність України

 

24 серпня 1991 року Верховна Рада України ухвалила історичний документ виняткового значення для долі українського народу — Акт проголошення незалежності України. Текст котрого написав Левко Лук’яненко. За Акт проголосувала абсолютна більшість депутатів Верховної Ради. УРСР перестала існувати. На геополітичній карті світу постала нова самостійна держава — Україна.

А вже 1 грудня 1991 року за Незалежність України на Всеукраїнському референдумі проголосували 28 804 071 (90,32%).

 

 

Військо

 

 

24 серпня 1991 року Верховна Рада України ухвалила рішення про взяття під свою юрисдикцію усіх розташованих на українських теренах військових формувань Збройних сил колишнього СРСР, та про створення одного з ключових відомств — Міністерства оборони України. Під юрисдикцію України перейшли: 14 мотострілецьких, 4 танкові, 3 артилерійські дивізії та 8 артилерійських бригад (9 293 танки і 11 346 бойових машин), 4 бригади спецпризначення, 9 бригад ППО, 7 полків бойових вертольотів, три повітряні армії (близько 1 500 бойових літаків) і окрема армія ППО.

Стратегічні ядерні сили, дислоковані на території України, мали 176 міжконтинентальних балістичних ракет, що несли сумарно 1 272 ядерні боєголовки, а також близько 2 500 одиниць тактичної ядерної зброї. На час проголошення Україною незалежності чисельність військ в Україні нараховувала близько 980 тисяч осіб.

У стислі терміни Верховною Радою України ухвалений пакет законодавчих актів стосовно воєнної сфери: Концепція оборони і будівництва Збройних Сил України, постанова від 11 жовтня 1991 року Про Раду оборони України, Закони України Про оборону України, Про Збройні Сили України.

13 грудня Президент України Леонід Кравчук проголошений Головнокомандувачем збройних сил з підпорядкуванням йому трьох колишніх військових округів СРСР — Київського, Одеського та Прикарпатського.

23 грудня 1991 року 55-й окремий полк зв'язку першим серед військових формувань колишнього СРСР, що дислокувались на території України, склав присягу на вірність українському народові. Цьому активно сприяв командир полку, полковник Вілен Мартиросян. Присяга відбулася в урочистій обстановці на центральній площі Рівного.

Генерал-полковник Костянтин Морозов став першим Міністром оборони.

 

 

Мистецтво

 

 

Період із 1986 до 1990 року насичений культовими та колоритними гуртами та сольними виконавцями, котрих народила наша країна. Серед них найвизначнішими є Плач Єремії, Ірина Білик, Брати Гадюкіни, Воплі Видоплясова.

 

17–24 вересня 1989 року, в Чернівцях відбувся перший фестиваль української сучасної пісні та популярної музики «Червона рута». Cвято української музики тривало під пильним контролем КДБ, міліції та компартії. Втім, навіть пильна увага не завадила тому, що на пісенному святі прозвучав Гімн України і люди розгорнули синьо-жовтні прапори. Фестиваль «Червона рута» став не просто культурною подією, це був вагомий поступ українців у здобутті незалежності Української держави.

 

Енеїда — повнометражний анімаційний фільм за мотивами однойменної поеми Івана Котляревського, зроблений на кіностудії «Укранімафільм» на замовлення Творчо-виробничого об'єднання «Союзтелефільм» і Міністерства культури України. Режисер — Володимир Дахно. Україномовна версія фільму вперше демонструвалася на телеканалі УТ-1 у 1991 році.

 

Голод 33 — український фільм кінорежисера Олеся Янчука. Фільм знятий за мотивами повісті Василя Барки «Жовтий князь» — перший художній фільм, який розкриває злочини сталінсько-більшовицького режиму проти народу України, штучний голод 1932-1933-х років.

 

Останній бункер — український художній фільм режисера Вадима Іллєнка. Екранізація повісті Леоніда Бородіна «Перед судом». Про останній етап боротьби Української повстанської армії з каральними загонами НКВС. Події відбуваються після закінчення Другої світової війни.

 

 

2021 рік

 

ТИ У МЕНЕ ЄДИНА!

 

24 серпня 2021 року ми відзначаємо 30-у річницю незалежності нашої держави. З цієї нагоди за підтримки Офісу Президента розроблено логотип та слоган свята. Ювілейну айдентику, котру створила креативна агенція «Провід», 18 червня 2021 року презентувало Міністерство культури та інформаційної політики України. Інформаційним партнером кампанії виступає онлайн-платформа «Дія. Бізнес». В основу концепції єдиної візуальної символіки відзначення 30-ї річниці незалежності України покладена ідея бачення незалежності як мрії, якої прагнули досягти багато поколінь українців. Візуалізація образів реалізована у вигляді калейдоскопічних квіткових орнаментів. Квітка є образом, що розкриває ідею держави.

«Ти у мене єдина» – основний лейтмотив кампанії, який є універсальним зверненням до нації, країни та її незалежності.

Кожна область України має свою унікальну квітку-логотип з графічними елементами та кольоровою гамою прапорів регіону. Крім того, регіони представлені квітами – символами сфер діяльності, серед яких – медицина, будівництво, наука, цифрові технології та виробництво.

Також розроблено спрощену форму логотипа для використання на маленьких форматах та на друкованих або вишитих зображеннях.

«Це буде головна квітка 30-річчя. Символ України «Ти у мене єдина». Мені здається, що це правильний символ нашої державності. Це така наша країна. Вона не просто квітуча – нас не затоптати, нас не зрізати, нас не зламати, ми все одно будемо квітучою країною й точно розквітнемо», – сказав Глава держави.

 

 

Цікаві факти про Україну

 

 • Україна межує з сімома країнами: Польщею, Угорщиною, Словаччиною, Румунією, Білоруссю, Молдовою, Росією.
 • В українському місті Рахів, що в Закарпатській області, знаходиться географічний центр Європи.
 • Найглибша станція метро в Європі – Арсенальна. Вона знаходиться під землею на 105,5 метрів.
 • Найромантичніше місце в Україні – Тунель кохання. Це природний пам’ятник, який знаходиться в селищі Клевань Рівненської області на відрізку залізничної колії, що веде від Клевані до селища Оржів. Цей ботанічний феномен – зелений тунель ідеальної пропорційної арки, який створений заростями кущів і дерев, що сплелися між собою.
 • Пісня Carol of the Bells або Ring Christmas Bells, яка відома у всьому світі – це «Щедрик», авторства українського композитора Миколи Леонтовича.
 • Український духовий інструмент трембіта є найдовшим у світі.
 • Три голлівудські актриси: Міла Куніс, Міла Йовович та Ольга Куриленко – родом із України.
 • АН-225 Мрія – найбільший літак у світі, який проектувався для перевезення космічних кораблів. Він володіє надвеликою вантажопідйомністю і зараз перевозит, в основному, комерційні вантажі.
 • Найвживаніша буква в українському алфавіті – «П».
 • Найбільшою областю в Україні є Одеська. Її площа становить 33 310 квадратних кілометрів.
 • Хрещатик – найкоротша столична центральна вулиця в Європі. Її протяжність – 1225 м.
 • Наша Україна володіє найбільшими запасами чорнозему в світі. Частка українського чорнозему в світі становить близько 30%.
 • Україна входить до трійки світових лідерів із виробництва меду.
 • Протягом останніх 30 років на світ з'явилося майже 14 мільйонів громадян України. Про це повідомляє прес-служба Міністерства юстиції.
 • «До 30-річчя незалежності України». Така пам'ятна монета номіналом 5 гривень випущена Національним банком України і присвячена річниці події прийняття Верховною Радою України 24 серпня 1991 року історичного документу – Акту проголошення незалежності України. Монету введено в обіг 10 серпня 2021 року. Вона належить до серії «Відродження української державності». Монета зроблена з металу нейзильбер, має вагу 16,54 г, диаметр її 35 мм, тираж – 50 000 штук.

 

(У підбірці використано матеріали мережі Інтернет)


« Повернутись