Зняття тимчасового обмеження у праві керування транспортним засобом з боржника, який має заборгованість зі сплати аліментів

15.10.2020

Згідно положень частини 3 статті 181 Сімейного кодексу України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, державний виконавець виносить вмотивовані постанови:

1) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

2) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

3) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

4) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

Тимчасове обмеження боржника у праві керувати транспортними засобами не може бути застосовано в разі:

1) якщо встановлення такого обмеження позбавляє боржника основного законного джерела засобів для існування;

2) використання боржником транспортного засобу у зв’язку з інвалідністю чи перебуванням на утриманні боржника особи з інвалідністю I, II групи, визнаної в установленому порядку, або дитини з інвалідністю;

3) проходження боржником строкової військової служби, військової служби за призовом осіб офіцерського складу, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період або якщо боржник проходить військову службу та виконує бойові завдання військової служби у бойовій обстановці чи в районі проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях;

4) розстрочення або відстрочення сплати заборгованості за аліментами у порядку, встановленому законом.

Статтею 22 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами надсилаються рекомендованим поштовим відправленням і боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.

Окрім цього, про наявність/відсутність обмежень можна дізнатися в Єдиному реєстрі боржників за посиланням: https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors.

Єдиний реєстр боржників — систематизована база даних про боржників, що є складовою автоматизованої системи виконавчого провадження України та ведеться з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов'язання боржників та запобігання відчуженню боржниками майна.

Відповідно до норм діючого законодавства, кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

З комплексного аналізу норм права можна зробити висновок, що у разі наявності боргу, який виник внаслідок несплати аліментів, та з метою уникнення цивільної, адміністративної та кримінальної відповідальності, боржник зобов'язаний сплатити борг в повному розмірі, що є підставою для зняття його з Єдиного реєстру боржників України або ж не допускати виникнення самого боргу.

Окрім цього, якщо боржник працюєте водієм і це є єдиним джерелом його доходу, він можете звернутися з даного питання до державного виконавця (за місцем примусового виконання) та надати документи, що підтверджують даний факт. За наявності відповідних доказів (довідка з місця роботи, декларація про доходи тощо), боржника може бути звільнено від тимчасового обмеження у праві керувати транспортними засобами. Решта обтяжень буде знята після повного погашення заборгованості по аліментах.

Якщо Ви, або Ваші знайомі зіткнулися з правовими проблемами, просимо звертатися за безоплатною правовою допомогою до відділу «Вільногірське бюро правової допомоги»

Адреса: м. Вільногірськ, вул. Центральна, 43 (2-й поверх).

Графік роботи: понеділок- четвер з 8.00 год. до 17.00 год.

п'ятниця з 8.00 год. до 15.45 год.

(без перерви на обід)

Телефон: +38 (098) 398-06-52,

Електронна пошта: vilnohirske@legalaid.dp.ua

Всеукраїнська гаряча телефонна лінія – 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно з мобільних та стаціонарних телефонів в межах України).

Ми допоможемо захистити Ваші права!

Оксана Нужна

відділу «Вільногірське бюро правової допомоги»