Насильство в сім’ї. Як запобігти?

14.09.2021

Насильство в сім’ї. Як запобігти?

Насильство завжди пов’язано з нерівними можливостями. Перший захист - знати свої права і знати до кого звернутися.

7 січня 2018 року набрав чинності Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Цей Закон визначає організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства.

Домашнє насильство – діяння фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають чи проживали однією сім'єю, але не перебувають чи не перебували у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає або проживала особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, а також погрози вчинення таких діянь.

✔Фізичне насильство - заподіяння тілесних ушкоджень, незаконне позбавлення волі, мордування, залишення в небезпеці, ненадання допомоги, заподіяння смерті.

✔Сексуальне насильство - будь-які діяння сексуального характеру, вчинені без згоди особи.

✔Психологічне насильство - словесні образи, погрози, приниження, переслідування, залякування, обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, що спричиняють невпевненість, нездатність захистити себе, шкоду психічному здоров’ю.

✔Економічне насильство - умисне позбавлення житла, їжі, одягу, коштів чи документів, перешкоджання в отриманні лікування, заборона працювати, примушування до праці, заборона навчатися.

За статистикою, 68% українських жінок в тій чи іншій мірі зазнавали домашнього насилля, і менше 2% з них звертається за допомогою до державних органів влади.

Держава гарантує безоплатну соціальну, медичну, психологічну, правову допомогу та тимчасовий притулок.

Постраждалі мають право на конфіденційність.

Звичаї, релігійні переконання, традиції не є підставою для звільнення кривдника від відповідальності.

Алгорим взаємодії суб’єктів у випадку виявлення фактів домашнього насильства додається.

Також повідомляємо, що згідно з розпорядженням міського голови м. Вільногірськ Дніпропетровської області від 19.09.2019 року № р-201/0/3-19 визначено відповідальну особу за координацію заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі у Вільногірській міській територіальній громаді Кам'янського району Дніпропетровської області – заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради – директора ДСГП.

Відповідно до наказу ДСГП від 26.12.2018 року № 346/1-ОД-18 визначено структурний підрозділ відповідальний за здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі у Вільногірській міській територіальній громаді Кам'янського району Дніпропетровської області – управління соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області (надалі – УСССДМ ДСГП).

Згідно з вищевказаним наказом ДСГП, особами відповідальними за прийом та реєстрацію заяв і повідомлень про факти вчинення домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі у Вільногірській міській територіальні громаді Кам'янського району Дніпропетровської області визначено начальника служби у справах дітей УСССДМ ДСГП та головного спеціаліста сектору соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді  УСССДМ ДСГП.

Управління соціальних служб для

сім'ї, дітей та молоді департаменту

соціально-гуманітарної   політики

Вільногірської      міської       ради