Вільногірська міська рада — офіційний сайт

Обережно – амброзія!

20.07.2021

Амброзія полинолиста - надзвичайно небезпечний бур'ян. Засмічує всі польові культури (особливо просапні і ярі зернові), овочеві, плодові, виноград, пасовища, зарості чагарників. Вона щільно росте на узбіччях доріг, берегах зрошувальних каналів, ставків і рік та інших необроблюваних землях.

Амброзія полинолиста - це однорічний злісний карантинний бур’ян заввишки 20-180 (250) см, з міцною кореневою системою, яка проникає в грунт до 4 метрів, зневоднюючи і виснажуючи його. При середній густоті рослина забирає з одного гектару землі до 2 тис. тонн води. З кожним роком амброзія поширюється на нові території, утворюючи при цьому велику надземну масу і заглушує культурні посіви.

Діапазон пристосування цієї рослини дуже великий, а людина своєю недбалістю та безгосподарністю створює найсприятливіші умови для інтенсивного її розмноження. Амброзія, як чужинка, не має природних ворогів (тварини амброзію не їдять) і відзначається великою біологічною активністю. Вона здатна заглушити та витіснити не тільки культури, а й дикорослі рослини, захоплюючи таким чином нові земельні ділянки і площі.

Розмножується амброзія насінням, яке визріває у серпні-вересні, легко обсипається, засмічуючи грунт. Одна добре розвинута рослина може дати до 100 тисяч зернят. Схожість зберігає до 10 - 15 років, при сприятливих умовах до 30-50 років. У кінці квітня - на початку травня насіння дружно проростає. Цвіте амброзія з середини серпня до кінця жовтня. Під час цвітіння ця рослина дуже небезпечна: пилок викликає у людей алергію (підвищення температури, сльозотечу, кон’юнктивіт, погіршує зір і може викликати набряк легенів). Слід додати, що у цей період від її пилку страждають астматики, у яких загострюються приступи бронхіальної астми.

Боротьба з амброзією залишається актуальною. Кожного року зростає кількість людей, які страждають на алергію. За статистикою Дніпропетровської обласної санепідемстанції, легкою формою алергії страждає кожен шостий мешканець області. Поширеність бронхіальної астми та алергічного риніту серед дорослих, які звернулися за допомогою, сягає 50 осіб на десять тис. населення, а серед дітей – вдвічі більше.

Вести боротьбу з цією злісною карантинною рослиною треба усім разом: територіальним органам влади, підприємствам, сільгоспвиробникам всих форм власності, навчальним закладам, громадськості.

Кожен господар сам відповідає за ввірену йому територію та власну домівку , тому маємо навести порядок у своїй оселі.

 

Головне управління Держпродспоживслужби

в Дніпропетровській області

управління фітосанітарної безпеки

відділ  карантину рослин

державний інспектор Сидоренко В.А.


« Повернутись